اهداف برگزاری طرح عید و داستان
اهداف برگزاری طرح عید و داستان

اهداف طرح عید و داستان از منظر نگاه جناب آقای حبیبی معاونت آموزش ابتدایی اداره آموزش و پرورش شهرستان نقده

انس دانش آموزان با کتاب ، ترویج فرهنگ مطالعه و تقویت مهارت های نوشتن و خلاقیت و مهارت های گفتاری و ابراز وجود و انتقال غیر مستقیم پیام های تربیتی از طریق داستان را از اهداف برگزاری طرح عید و داستان است.

جناب آقای حبیبی درباره اجرای طرح عید و داستان ویژه دانش آموزان دوره ابتدایی گفتند : دانش آموزان می توانند به انتخاب خود یکی از فعالیت های سه گانه داستان خوانی ، داستان نویسی یا داستان گویی را انجام دهند و آموزگاران محترم هم از تقسیم بندی دانش آموزان برای انجام فعالیت ها و یا اجبار به انتخاب یکی از فعالیت ها جدا خودداری نمایند.

ایشان افزودند در داستان خوانی ، دانش آموز می تواند به انتخاب خود و خانواده و با کمک معلم یک کتاب داستان را بخواند و خلاصه آن را با دست خط  خود بنویسد. مشخصات کتاب حتما در صفحه اول گزارش دانش آموز نوشته شود. دانش آموزان می توانند از کتابخانه یا دوستان خود ، کتاب را به امانت بگیرند.

همچنین در داستان نویسی ، دانش آموز می تواند با توجه به علاقه و رغبت خود در هر موضوع دلخواه داستانی را با دست خط خود بنویسد و در صورت علاقه و متناسب با آن نقاشی هایی را هم ترسیم نماید. همچنین دانش آموز می تواند گزارش سفر عید خود را به صورت مصور با دست خط خود بنویسد . دانش آموز می تواند پای قصه مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها و یا سایر افراد بنشیند و ضمن شنیدن قصه آنرا با دست خط خودش در قالب کتاب داستان بازآفرینی نماید .

در داستان گویی نیز دانش آموز می تواند داستانی را با تخیل خود و یا از روی متن ، روایت کند و صدای خود را ضبط نماید و یا صدا و تصویر خود را در هنگام روایت داستان ضبط نماید.

جناب آقای حبیبی تاکید کردند از نقاشی ، شعر ، نمایش ، عکس ، فیلم ، خاطره گویی ، بازی های گروهی و محلی و بومی ، بازآفرینی داستان -نقاشی ، نمایش و ... استفاده شود و از تحمیل فعالیت های متعدد به دانش آموزان پرهیز و فقط یک فعالیت توسط دانش آموز انتخاب و اجرا گردد.

خودداری از ارائه هرگونه تکلیف و فعالیت های متنی و نوشتاری ، توجه به قصه های قرآنی و داستان های منظوم، توجه به ادبیات شفاهی ، قصه های بومی و محلی و ارائه آن توسط مادربزرگ و پدربزرگ ها ، والدین و سایر افراد خویشاوند به منظور ارتباط و تعامل بیشتر اعضای فامیل و خانواده ، دارا بودن ویژگی های داستان مناسب گروه سنی دانش آموزان در کتاب داستان های مورد استفاده ، متحمل هزینه نکردن خانواده ها در اجرای طرح عید و داستان از دیگر تاکیدات معاون آموزش ابتدایی  اداره آموزش و پرورش شهرستان نقده بود.

نظر خودتان را در این باره ارسال نمایید

درباره ما
در راستای بهبود و ارتقای كیفیت آموزشی در مدارس چند پایه‌ی استان، بدین وسیله به استحضار کلیه‌ی همكاران به‌ویژه همكاران هم استانی و هم منطقه‌ای شاغل در مدارس چند پایه می‌رساند كه دبیرخانه‌ی كلاس‌های چند پایه‌ی استانی واقع در شهرستان نقده آماده‌ی دریافت نظرات و پیشنهادات سازنده و هرگونه مطالب، مقالات، گزارشات و یا مشكلات در تمامی زمینه‌ها (آموزشی و تربیتی) مربوط به كلاس‌های چند پایه جهت درج در وبلاگ آموزشی این دبیر خانه با مشخصات همكار ارسال كننده و یا پاسخگویی به مشكلات عدیده می‌باشد، لذا همكاران محترم می‌توانند با آدرس‌های ذیل ارتباط برقرار نموده و مطالب خود را ارسال و با مراجعه به وبلاگ از مطالب مندرج و یا ارسالی همكاران استفاده نمایند.
دسته بندی ها